Den 7 december är det dags för det sista seminariet i Karlstads universitets jubileumsserie CTF 35. Universitetet har bjudit in gäster och forskare för att prata och reflektera kring tjänster, innovation och utveckling med fokus på den transformation som vi upplever och står inför i dagens samhälle.
Lars Wingefors, entreprenör och vd, grundare och huvudägare av Embracer Group – ett spelimperium värt nära 100 miljarder med åtta koncerner i fem länder, 7000 anställda och 64 utvecklingsstudior.
Malin Thorsén, föreläsare, vd och grundare av Bright Planet, som brinner för att hjälpa företag och verksamheter att ta vara på möjligheterna, undvika riskerna och att bli en del i att skapa en ljusare morgondag utan klimatångest.
Klas Hallberg, föreläsare, författare och husfilosof som ständigt är aktuell med nya teman och infallsvinklar.
Forskarna Jessica Westman Trischler, Carolina Camén och Peter Magnusson verksamma vid CTF och Handelshögskolan vid Karlstads universitet.
NÄR: 7 december klockan 13.00-14.30
VAR: Online via Zoom (insläpp från 12.45) och är öppet för alla.
ANMÄLAN: Det kostar inget att delta, men du behöver anmäla dig för att få en Zoom-länk. Läs mer och anmäl dig här!
Välkommen att lyssna, få inspiration, nya kunskaper och underhållning!